Czym kierować się przy tworzeniu strony internetowej?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak Papillon Media nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

Papillon Media

7

Czym kierować się przy tworzeniu strony internetowej?

Autor: Papillon Media Ewelina Jurczyńska, publikacja: 2021-02-26

Strona internetowa, pomimo ciągłego postępu technologii, wciąż jest główną wizytówką firmy w Internecie. Decydując się na działania marketingowe, powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o witrynie WWW. Jaka powinna być taka strona?

Tworzenie strony internetowej

Strona internetowa firmy – wygląd czy funkcjonalność?

Estetyka oraz funkcjonalność to dwie kwestie, które nie mogą zostać pominięte podczas projektowania strony. Wielu z nas jest wzrokowcami, dlatego bardzo ważne jest pierwsze wrażenie. Niemniej jednak wygląd strony należy dopasować do całej marki, tak aby stworzyć spójną całość z wizerunkiem firmy.

Chcąc dobrze wyglądać w sieci, musimy rozważyć, czy bardziej zależy nam na funkcjonalności, czy designie. Wiele zależy od oczekiwań, ale najlepszym wyjściem jest znalezienie złotego środka pomiędzy jednym i drugim.

Pierwsze strony internetowe tworzyły czarne tło oraz kod, który dla wielu użytkowników stanowił wielką niewiadomą. Dzisiejsza witryna WWW powinna mieć nie tylko ładną oprawę graficzną, ale przede wszystkim powinna stanowić źródło przydatnych informacji dla potencjalnego klienta.

Dobrze stworzona strona to taka, która jest użyteczna. Jeśli osoba przeglądająca stronę znajdzie informacje, które ją interesują, będzie zadowolona i chętnie wróci na nią ponownie.

Tworzenie strony internetowej – wskazówki

Podczas projektowania strony musimy odpowiedzieć sobie na istotne pytania, które pozwolą nam stworzyć odpowiednie treści.

Przykładowo strony dotyczące poważnych branż (takich jak radca prawny, lekarz czy ubezpieczyciel finansowy) powinny zawierać odpowiednio dobrane fonty oraz grafiki. Kształty, style, motywy powinny być spójne, aby wzbudzić zaufanie klienta oraz budować pozytywne odczucia.

Branże bardziej kreatywne mogą zobrazować swój styl poprzez dobranie odpowiedniej kolorystyki oraz motywów.

Cenne wskazówki dotyczące projektu strony WWW:

  • W każdym projekcie powinien panować ład i porządek, chaos zaburzy odbiór strony.
  • Strona powinna być intuicyjna, dlatego należy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie zakładek i bloków. Po wybraniu odpowiedniej kategorii strona musi przechodzić do miejsca, w którym znajdują się potrzebne informacje.
  • Teksty na stronie powinny być krótkie i zarazem szczegółowe. Nikt nie będzie chciał czytać długich wywodów, aby znaleźć odpowiedź na samym końcu.
  • Zarówno tekst, jak i zdjęcia powinny tworzyć jednolitą całość, aby niepotrzebnie nie odciągać uwagi użytkownika.

Dziedziną, która zajmuje się projektowaniem doświadczeń, nazywamy UX Design. To nic innego jak proces dopasowania całej strony internetowej tak, aby jej odbiór wzbudzał zaufanie oraz pozytywne odczucia u odbiorcy, jednocześnie zachowując funkcjonalność oraz użyteczność witryny.

Aby dobrze zaprojektować stronę, musimy skupić się na grupie docelowej. Jeśli określimy grupę klientów, do której chcemy kierować ofertę, uda się stworzyć stronę pozytywną dla przyszłego konsumenta.

Jak przygotować się do tworzenia strony WWW – podsumowanie

Zastanawiając się, co jest ważniejsze – funkcjonalność czy estetyka, nie możemy jednoznacznie udzielić odpowiedzi. Warto do każdego projektu podejść indywidualnie, określając cel, na którym najbardziej nam zależy. Czasem warto postawić na wyraziste kolory, aby wzbudzić od razu zainteresowanie konsumenta, a czasem wybór prostych, ale stylowych rozwiązań będzie najlepszy.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie wyczucie. Całość powinna być nietuzinkowa, przy jednoczesnym zachowaniu elegancji i nowoczesnego stylu, a także intuicyjności i przejrzystości.

Strony internetowe - komu zlecić?

Poniżej przedstawiamy ranking 13 263 Specjalistów od Stron Internetowych najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o stronach internetowych